جایگاه ایمنی در نگرش ما کجاست؟

نگرش سنتي به ايمني یک نگرش عكس‌العملي بوده ‏است به این معنا که تا هنگامي كه حوادث رخ ندهند برخی مديران به فكر يافتن اشكالات و رفع آنها بر نمي‌آيند. هزينه ‏بر بودن ارتقاء ايمني باعث مي ‏شود تا همواره توجه مديريت به ايمني در شرايطي كه شاخص‏ هاي بهره ‏برداري سيستم مطلوب هستند و شرايط غيرعادي رخ نمي ‏دهد، غيرضروری تشخيص داده شوند. لذا ارتقاء ايمني وقتي توجه مديران را جلب مي ‏كند كه وقوع رويدادهاي غيرعادي و در نهايت حوادث، تأثيرات نامطلوب اقتصادي و اجتماعي بر جاي ‏گذارند.
اما نگرش نوين، برخورد پيشگيرانه نسبت به ايمني دارد. براساس این نگرش و با بكارگيري مفاهيم علم احتمالات، در ارزيابي ايمني، می‏ توان اين امكان را فراهم نمود تا سناريوهايي را كه احتمال وقوع آنها در تأسيسات ايمني وجود دارد؛ پيش ‏بيني كرده و با استفاده از داده‏ هاي آماري موجود از خطاهاي انساني، مديريتي و خرابي سخت‏ افزاري و بررسی پیامدهای ناشی از هریک، علاوه بر احتمال حادثه، شدت پيامدهاي مختلف آن سناريو را محاسبه كرد. بر اين مبنا است که ريسك محاسبه مي‏ گردد. 
در نگرش نوين، ارزيابي ايمني صرفاً محدود به سنجش سطح ايمني تأسيسات صنعتي نيست بلكه جنبه ‏هاي تأثير بر محيط‏ زيست، مسايل امنيتي جامعه، جنبه‏ هاي اقتصادي، تأثير بر نسل‏ هاي آينده و حتی اثرات کلان در جامعه بين‏ المللي سنجيده مي ‏شود. به عبارت ديگر ارزيابي ايمني جامع در راستاي مديريت جامع ايمني و بهينه كردن تمامي پارامترهاي مذكور به كار گرفته مي ‏شود. 
بكارگيري تجارب بين ‏المللي، استانداردها و ضوابط ديگر كشورها، بدون در نظر گرفتن تفاوت‏ هاي جغرافيايي، قومي، فرهنگي و اجتماعي، بر ايمني تأسيسات صنعتي كشور به ويژه در حالتي كه آن صنايع وارداتي باشند، اثرات زيان‏ بخشي خواهد داشت. شناخت اين تفاوت‏ ها و اجراي برنامه ‏هاي آموزشي و فرهنگي در راستاي كاهش ناسازگاري هاي محتمل اهميت بسزايي دارد.
آنچه که علم روز دنیا به اثبات رسانده است، افزايش خسارات يا ضرر و زيان هاي ناشي از حوادث يا ريسك هاي ايمني همان كاهش سود و درآمد است كه امروزه آن را كاهش بهره ‏وري مي ‏نامند. ايمني، ارتباطي مستقيم با بهره وري دارد. هر چه سطح ايمني در سازمان افزايش يابد به همان نسبت بهره ‏وري در سازمان نيز افزايش خواهد يافت.
در راستای افزایش بهره ‏وری در سازمان کارفرما، واحد شناسایی مخاطرات و ارزیابی ریسک شرکت مهندسین مشاور آفتاب ایمن پرتو با نگاهی دقیق، به شناسایی خطراتی می ‏پردازد که می‏ توانند تهدیدی برای اعتبار سازمان ها، سرمایه‏ ی آنها، نیروی انسانی و همچنین محیط زیست، محسوب شوند.

ارتباط با ما

دفتر مرکزی:

تهران، خیابان دستگردی (ظفر)، بین مدرس و آفریقا، پلاک 290، واحد 3

پست الکترونیک:

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تلفکس:

88871504 - 88871527

88871531 - 88871547

پروفایل شرکت

AIPCECO's Introduction Package

زمینه های فعالیت شرکت

انجام مطالعات HAZOP, HAZID, FMEA, JSA
پیاده ‏سازی SIL Assessment, SIL Verification, RAM, LOPA, FTA
استقرار سیستم مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE)
تحلیل شکاف سیستم مدیریت ایمنی فرآیند (PSM Gap Analysis)
بازنگری ایمنی پیش‏ راه‏ اندازی (PSSR)
کاستي‏ سنجي سيستم مديريت HSE
انجام مطالعات مهندسی پوشش ضد حریق (Fireproofing)
طراحی سیستم ‏های اعلان حریق، اطفاء حریق و کولینگ
تدوین کلیه مدارک مهندسی در حوزه ایمنی و آتش‏نشانی
ارزیابی کمی و کیفی ریسک حریق در ساختمان‌ها، انبارها و واحدهای فرآیندی
مدلسازی پیامد حوادث فرآیندی با استفاده از نرم ‏افزار PHAST
مدلسازی پیامد حوادث فرآیندی با استفاده از متدهاي CFD
ارزیابی کمی ریسک (QRA)
استاندارد نمودن Dike Walls
تدوین طرح واکنش در شرایط اضطراری (ERP)
ارزیابی ساختمان‏‏ها در برابر انفجار (Blast Study)
برگزاری دوره‏ های آموزشی تخصصی حوزه مهندسی ایمنی

عضویت در خبرنامه

JoomShaper
?>