مطالعات RAM

مطالعات (Reliability Availability Maintainability (RAM روشی است برای پیش‏ بینی و شبیه‏ سازی میزان اعتمادپذیری، درجه دسترسی و قابلیت تعمیرات تجهیزات یک واحد فرآیندی یا صنعتی.

اصول این روش بر مبنای بکارگیری داده ‏های آماری تجهیزات مشابه در واحدهای عملیاتی موجود در کنار اعمال محاسباتی خاص برروی این داده‏ ها برای بدست آوردن مقادیر تخمینی شاخص های Reliability و Availability تجهیزات واحدهای دردست طراحی بنا شده است همچنین در مواردی خاص برای واحدهای موجود نیز می توان این روش را اعمال نمود.

لازمه انجام این روش داشتن بانک اطلاعاتی قابل اطمینان از اطلاعات مورد نیاز برای انجام محاسبات است. مهم‏ترین اطلاعات مورد نیاز شامل نرخ خرابی تجهیزات و زمان مورد نیاز برای تعمیر تجهیز مورد نظر می‏ باشد. یکی از اصلی‏ ترین بانک‏ های اطلاعاتی معتبر برای مطالعات RAM که در صنایع شیمیایی و نفتی بخصوص در صنایع بالادستی و فراساحل مورد استفاده قرار می‏ گیرد بانک اطلاعاتی OREDA است که تا کنون پنج ویرایش بین سال های 1984 تا 2009 با همکاری شرکت‏ های بزرگ نفتی همچون Total، Shell، BP، Exxon و . . . جمع ‏آوری شده و توسط بسیاری از شرکت‏ های طراح و EPC به عنوان مرجعی قابل اعتماد بکار گرفته می‏ شود. بانک‏ های اطلاعاتی-آماری دیگری از جمله CCPS و TECDOC نیز برای جمع‏ آوری اطلاعات مورد استفاده قرار می‏ گیرند که در برخی موارد کاربرد داشته ولی به عمومیت OREDA نیستند.

همچنین، دو استاندارد عمده نیز لازم است که برای روش RAM مد نظر قرار گیرد؛ استانداردهای IEC-61078 در رابطه با بلاگ دیاگرام ‏ها و روش جبر بول و نیز استاندارد ISO-14224 در رابطه با جمع‏ آوری و استفاده از اطلاعات آماری.

نکته ‏ای که لازم است در رابطه با جمع‏ آوری، استفاده و ثبت اطلاعات آماری مد نظر قرار گیرد این است که اطلاعات باید به نحوی معتبر استخراج شوند که علاوه بر نرخ خرابی و زمان مورد نیاز تعمیرات، ملاحظات دیگری نیز از جمله تعداد جامعه آماری تجهیز تحت بررسی نیز مورد توجه باشد. اطلاعات تجهیزاتی با تعداد آماری کم (کمتر از 10 مورد) چندان قابل اعتماد نیستند.

نکته دیگری که باید مد نظر قرار گیرد نوع خرابی در نظر گرفته شده است. در نظر گرفتن یک نوع خرابی برای تجهیزات بیش ‏از‏ حد خوشبینانه بوده و نتایج قابل اعتمادی را ایجاد نمی ‏کند و لازم است از دو یا چند نوع خرابی، اطلاعات استخراج شود. یک فرض مناسب برای استخراج نرخ خرابی‏ ها تقسیم‏ بندی خرابی ‏ها در دو دسته خرابی خود تجهیز و خرابی ادوات ابزاردقیقی است که مرتبط با تجهیز بوده و باعث توقف تجهیز می شوند.

از جمله نقاط قوت مطالعات RAM و در حقیقت نقش اصلی مطالعات RAM در روند یک پروژه یافتن نقاط ضعف طراحی و نیز جلوگیری از اعمال هزینه ‏های اضافی بر پروژه است بدان معنا که با شبیه ‏سازی چیدمان‏ های پیشنهادی مختلف برای واحد عملیاتی می‏ توان توازن مناسب و بهینه ‏ای بین شاخص‏ های قابلیت دسترسی و اعتمادپذیری و هزینه‏ های سرمایه ‏گذاری طرح بدست آورد.

از این رو توصیه این مجموعه برای انجام مطالعات RAM در مراحل ابتدایی پروژه و زمانی است که تعداد و چیدمان تجهیزات قابل تغییر است. هرچند حتی برای واحدهای درحال بهره ‏برداری نیز می ‏توان این روش را پیاده نمود و از نتایج آن به شکلی مفید استفاده کرد.

در اینجا به برخی از تجربیات واحد شناسایی و تجزیه و تحلیل مخاطرات شرکت مهندسین مشاور آفتاب ایمن پرتو اشاره می‏ شود.

  • مطالعات RAM مخازن پروپان، میعانات و پنتان در مجتمع NGL خارگ
  • مطالعات RAM تجهیزات میدان نفتی یاران شمالی
  • مطالعات RAM تجهیزات میدان نفتی آذر
  • مطالعات RAM واحدهای 200 و 600 پروژه NGL3200 غرب کارون

ارتباط با ما

دفتر مرکزی:

تهران، خیابان دستگردی (ظفر)، بین مدرس و آفریقا، پلاک 290، واحد 3

پست الکترونیک:

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تلفکس:

88871504 - 88871527

88871531 - 88871547

پروفایل شرکت

AIPCECO's Introduction Package

زمینه های فعالیت شرکت

انجام مطالعات HAZOP, HAZID, FMEA, JSA
پیاده ‏سازی SIL Assessment, SIL Verification, RAM, LOPA, FTA
استقرار سیستم مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE)
تحلیل شکاف سیستم مدیریت ایمنی فرآیند (PSM Gap Analysis)
بازنگری ایمنی پیش‏ راه‏ اندازی (PSSR)
کاستي‏ سنجي سيستم مديريت HSE
انجام مطالعات مهندسی پوشش ضد حریق (Fireproofing)
طراحی سیستم ‏های اعلان حریق، اطفاء حریق و کولینگ
تدوین کلیه مدارک مهندسی در حوزه ایمنی و آتش‏نشانی
ارزیابی کمی و کیفی ریسک حریق در ساختمان‌ها، انبارها و واحدهای فرآیندی
مدلسازی پیامد حوادث فرآیندی با استفاده از نرم ‏افزار PHAST
مدلسازی پیامد حوادث فرآیندی با استفاده از متدهاي CFD
ارزیابی کمی ریسک (QRA)
استاندارد نمودن Dike Walls
تدوین طرح واکنش در شرایط اضطراری (ERP)
ارزیابی ساختمان‏‏ها در برابر انفجار (Blast Study)
برگزاری دوره‏ های آموزشی تخصصی حوزه مهندسی ایمنی

عضویت در خبرنامه

JoomShaper
?>