شناسایی و تجزیه و تحلیل مخاطرات

Hazard Identification

تکنیک (HAZOP (hazard and operability study براي اولين بار در سال 1970 بر اساس تكنيكي كه آزمايش بحراني خوانده مي ‏شود توسط صنايع شيميايي سلطنتي بريتانياي كبير معرفي و سپس توسط T.A.Kletz بصورت قانونمند درآمد. اساساً تكنيك HAZOP كه ماهيتي آينده‏ نگر و مبتني بر پيشگيري دارد بعنوان واكنشي به استفاده از متد چك‏ ليست كه مبتني بر فلسفه گذشته ‏نگر بود مطرح گرديد. هر چند كه تكنيك مورد نظر اولين بار بمنظور شناسايي و ارزيابي خطرات فرآيندي معرفي و بكار گرفته شد ولي امروزه با معرفي و اثبات توانمندي هاي آن کاربرد تکنيک به ساير سيستم‏ ها و صنايع نيز گسترش يافته است.

روش مطالعاتی HAZOP تکنیکی برای تشخیص و تجزیه و تحلیل خطرها و ارتباط عملی با سیستم‏ ها می ‏باشد. این تکنیک از خیلی سال ها قبل مورد استفاده بوده است. اما همچنان پابرجا و استوار می ‏باشد و از لحاظ بین‏ المللی به عنوان یکی از تکنیک‏ های تشخیص خطر پیشرفته تلقی می‏ شود. این تکنیک تا اخیراً به طور کلی محدود به فرآیندهای صنعتی (شیمیایی، داروسازی، نفت و گاز) بود و هنوز هم به طور معمول برای این صنایع قابل اجرا و عملی می ‏باشد.
در خیلی از موارد هنگامی که ما فکر می‏ کنیم روش HAZOP به شکلی درست به کار گرفته شده به نتیجه ‏ای کم ‏فایده و با خسارت زیادی مواجه می ‏شویم و در اینجا می ‏باشد که فکر می‏ کنند روش مذکور نامناسب می ‏باشد در صورتی که آنها در یک موضوع کلیدی با شکست مواجه شده‏ اند و آن، مدیریت روش مذکور بوده است. وقتی که ما این تکنیک را به کار می‏ گیریم این تکنیک ممکن است به طور نادرستی انجام شود، اگر اهداف موجود در موضوعات پراکنده باشد و یا اینکه خود تکنیک اساساً برای فرآیندهای صنعتی منحصر شده باشد، عمومیت پیدا نکرده است. فهمیدن و درک کردن HAZOP آسان است و ظاهراً ب‏کارگیری آن نیز آسان می‏ باشد. ولی اساس HAZOP بر روی کار تیمی نهاده شده است و این امر نیازمند به مدیریت و کنترلی دقیق می باشد که به طور واضح و روشن معلوم است که بدون این اصول (مدیریت و کنترل دقیق) از تأثیر، سودمندی، بازدهی و کارآیی آن کاسته می ‏شود.

بنابراین یکی از اهداف این رساله ارائه دادن یک توضیح صریح و بدون نقص از HAZOP می ‏باشد، برای آنهایی که می‏ خواهند این روش را یاد بگیرند. که ممکن است این افراد مبتدی باشند و قصد دارند این روش را بفهمند یا افراد آگاه و متخصص که می‏ خواهند کارهای خود را با این روش بهبود ببخشند. هدف دیگر این رساله توضیح دادن اهمیت قوانین مربوط به فرآیندها می ‏باشد. بنابراین ب‏کارگیری HAZOP باید بیشترین سازگاری و سودمندی را برای سیستم مذکور داشته باشد. اگر در هنگام تحقیقات و مطالعات نسبت به این موضوع کنترل درستی صورت نپذیرد و تکنیک مورد نظر برای رسیدن به نتیجه ‏ای بدون نقص تنظیم نشود آن را نمی‏ توان HAZOP نام نهاد. زیرا آشفتگی‏ های موجود در این تکنیک ما را از شناخت خطرهای موجود در سیستم و یا فرآیند دور می‏ نماید. بنابراین شناخت خطرها اساس اداره‏ ی مؤثر ایمنی، مطمئن کردن سیستم‏ ها و ماشین ‏آلاتی می‏ باشد که می‏ خواهیم سودمند واقع شوند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر بر روی لینک های زیر کلیک فرمایید.

جایگاه ایمنی در نگرش ما کجاست؟

مدیریت ریسک: چگونه؟

HAZOP چیست و چرا این روش را برگزیده ‏ایم؟

چه موقع می ‏توانیم به سراغ روش HAZOP برویم؟

کار گروهي در HAZOP، چرا و با چه مکانیزمی تحقق می ‏یابد؟

شناسایی کانون های خطر و کشف پنانسیل های بروز حوادث و سپس اولویت بندی راهکارهای اقدامات اصلاحی و پیشگیرانه راهی اصولی و موثر برای حفظ منافع و منابع ارزشمند سازمان‏ ها است. واحد شناسایی مخاطرات و ارزیابی ریسک شرکت آفتاب ایمن پرتو متشکل از مجموعه کارشناسان خبره و با تجربه ای است که با بکارگیری دانش روز و تسلط بر نرم افزارهای تخصصی مهندسی مرتبط در حوزه شناسایی مخاطرات فرآیندی و غیرفرآیندی پرمخاطره ترین صنایع کشور از جمله نفت، گاز، پتروشیمی، شیمیایی و انرژی فعالیت می کنند.

مطالعه و شناسایی جامع مخاطرات بالقوه در صنایع مذکور از عناصر کلیدی مطالعات ایمنی و تحلیل مخاطرات بشمار می آید. کارشناسان این واحد تاکنون با استفاده از روش ‏های گوناگون، مطالعات شناسایی مخاطرات و ارزیابی کیفی ریسک را در بیش از 140 واحد فرآیندی و یوتیلیتی در بخش‏ های نفت، گاز، پتروشیمی و شیمیایی کشور بر عهده داشته اند.

توانمندی ها:

شناسايي خطرات فرآيندی به روش HAZOP

شناسايي خطرات عمومی به روش HAZID

تجزيه و تحليل خطرات/ايمني مشاغل (JHA/JSA)

بکارگيري روش هاي خاص تحليل خطر نظير Check List, What If, FTA, ETA, TA, F & EI

برگزاری دوره های آموزشی تخصصی شناسایی مخاطرات و ارزیابی کیفی ریسک

ارزیابی کیفی ریسک در بخش های خشکی و دریا

ارائه راهکارهای کنترلی و پیشگیری

ارزيابی اثرات زيست محيطی (EIA)

ارزيابی پوسچرها و ريسک ‏های ارگونوميکی محيط کار

تهيه و تدوين طرح واکنش اضطراری و طرح مديريت بحران براساس مدلسازی پيامدها و ارزيابی ريسک

تهيه طرح واکنش در برابر نشت گاز براساس مدلسازی پيامد و پيش بينی وضعيت ابر گاز در زمان‏ های مختلف و شرايط جوی مختلف پس از آغاز نشتی

تجزيه و تحليل حوادث با استفاده از روش های MORT و TRIPOD BETA

بررسی تأثير نوبتکاری در خطای انسانی

بررسی خطای انسانی در اتاق کنترل با استفاده از روش SHERPA، THERP، HEART و غيره

طراحی و اجرای برنامه آناليز و کنترل نقاط بحرانی

ارتباط با ما

دفتر مرکزی:

تهران، خیابان دستگردی (ظفر)، بین مدرس و آفریقا، پلاک 290، واحد 3

پست الکترونیک:

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تلفکس:

88871504 - 88871527

88871531 - 88871547

پروفایل شرکت

AIPCECO's Introduction Package

زمینه های فعالیت

انجام مطالعات HAZOP, HAZID, FMEA, JSA
پیاده ‏سازی روش‏ های نوین تحلیل ایمنی از جمله SIL, RAM, LOPA, FTA
استقرار سیستم مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE)
مدیریت یکپارچگی خط لوله (PIM)
طراحی سیستم‏ های اعلام و اطفاء حریق
مدلسازی پیامد حوادث فرآیندی با استفاده از نرم ‏افزار PHAST
مدلسازی پیامد حوادث فرآیندی با استفاده از متدهاي CFD
ارزیابی کمی ریسک (QRA)
تدوین طرح واکنش در شرایط اضطراری (ERP)
کاستي‏ سنجي سيستم مديريت HSE
پياده سازي سيستم مديريت ايمني فرآيند - MC در بخش HSE پروژه‏ ها
برگزاری دوره‏ های آموزشی تخصصی حوزه مهندسی ایمنی

ماهنامه الکترونیکی شرکت

نشریه اطلاع رسانی در زمینه مهندسی و مدیریت ایمنی

بولتن خبری اسفند ماه سال 1396

مهندسی ایمنی

JoomShaper