شناسایی و تجزیه و تحلیل مخاطرات

HAZOP Study

تکنیک (HAZOP (hazard and operability study براي اولين بار در سال 1970 بر اساس تكنيكي كه آزمايش بحراني خوانده مي ‏شود توسط صنايع شيميايي سلطنتي بريتانياي كبير معرفي و سپس توسط T.A.Kletz بصورت قانونمند درآمد. اساساً تكنيك HAZOP كه ماهيتي آينده‏ نگر و مبتني بر پيشگيري دارد بعنوان واكنشي به استفاده از متد چك‏ ليست كه مبتني بر فلسفه گذشته ‏نگر بود مطرح گرديد. هر چند كه تكنيك مورد نظر اولين بار بمنظور شناسايي و ارزيابي خطرات فرآيندي معرفي و بكار گرفته شد ولي امروزه با معرفي و اثبات توانمندي هاي آن کاربرد تکنيک به ساير سيستم‏ ها و صنايع نيز گسترش يافته است.

روش مطالعاتی HAZOP تکنیکی برای تشخیص و تجزیه و تحلیل خطرها و ارتباط عملی با سیستم‏ ها می ‏باشد. این تکنیک از خیلی سال ها قبل مورد استفاده بوده است. اما همچنان پابرجا و استوار می ‏باشد و از لحاظ بین‏ المللی به عنوان یکی از تکنیک‏ های تشخیص خطر پیشرفته تلقی می‏ شود. این تکنیک تا اخیراً به طور کلی محدود به فرآیندهای صنعتی (شیمیایی، داروسازی، نفت و گاز) بود و هنوز هم به طور معمول برای این صنایع قابل اجرا و عملی می ‏باشد.

در خیلی از موارد هنگامی که ما فکر می‏ کنیم روش HAZOP به شکلی درست به کار گرفته شده به نتیجه ‏ای کم ‏فایده و با خسارت زیادی مواجه می ‏شویم و در اینجا می ‏باشد که فکر می‏ کنند روش مذکور نامناسب می ‏باشد در صورتی که آنها در یک موضوع کلیدی با شکست مواجه شده‏ اند و آن، مدیریت روش مذکور بوده است. وقتی که ما این تکنیک را به کار می‏ گیریم این تکنیک ممکن است به طور نادرستی انجام شود، اگر اهداف موجود در موضوعات پراکنده باشد و یا اینکه خود تکنیک اساساً برای فرآیندهای صنعتی منحصر شده باشد، عمومیت پیدا نکرده است. فهمیدن و درک کردن HAZOP آسان است و ظاهراً ب‏کارگیری آن نیز آسان می‏ باشد. ولی اساس HAZOP بر روی کار تیمی نهاده شده است و این امر نیازمند به مدیریت و کنترلی دقیق می باشد که به طور واضح و روشن معلوم است که بدون این اصول (مدیریت و کنترل دقیق) از تأثیر، سودمندی، بازدهی و کارآیی آن کاسته می ‏شود.

بنابراین یکی از اهداف این رساله ارائه دادن یک توضیح صریح و بدون نقص از HAZOP می ‏باشد، برای آنهایی که می‏ خواهند این روش را یاد بگیرند. که ممکن است این افراد مبتدی باشند و قصد دارند این روش را بفهمند یا افراد آگاه و متخصص که می‏ خواهند کارهای خود را با این روش بهبود ببخشند. هدف دیگر این رساله توضیح دادن اهمیت قوانین مربوط به فرآیندها می ‏باشد. بنابراین ب‏کارگیری HAZOP باید بیشترین سازگاری و سودمندی را برای سیستم مذکور داشته باشد. اگر در هنگام تحقیقات و مطالعات نسبت به این موضوع کنترل درستی صورت نپذیرد و تکنیک مورد نظر برای رسیدن به نتیجه ‏ای بدون نقص تنظیم نشود آن را نمی‏ توان HAZOP نام نهاد. زیرا آشفتگی‏ های موجود در این تکنیک ما را از شناخت خطرهای موجود در سیستم و یا فرآیند دور می‏ نماید. بنابراین شناخت خطرها اساس اداره‏ ی مؤثر ایمنی، مطمئن کردن سیستم‏ ها و ماشین ‏آلاتی می‏ باشد که می‏ خواهیم سودمند واقع شوند.

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر بر روی لینک های زیر کلیک فرمایید:

 

جایگاه ایمنی در نگرش ما کجاست؟

مدیریت ریسک: چگونه؟

HAZOP چیست و چرا این روش را برگزیده ‏ایم؟

چه موقع می ‏توانیم به سراغ روش HAZOP برویم؟

کار گروهي در HAZOP، چرا و با چه مکانیزمی تحقق می ‏یابد؟

 

شناسایی کانون های خطر و کشف پنانسیل های بروز حوادث و سپس اولویت بندی راهکارهای اقدامات اصلاحی و پیشگیرانه راهی اصولی و موثر برای حفظ منافع و منابع ارزشمند سازمان‏ ها است. واحد شناسایی مخاطرات و ارزیابی ریسک شرکت آفتاب ایمن پرتو متشکل از مجموعه کارشناسان خبره و با تجربه ای است که با بکارگیری دانش روز و تسلط بر نرم افزارهای تخصصی مهندسی مرتبط در حوزه شناسایی مخاطرات فرآیندی و غیرفرآیندی پرمخاطره ترین صنایع کشور از جمله نفت، گاز، پتروشیمی، شیمیایی و انرژی فعالیت می کنند.

مطالعه و شناسایی جامع مخاطرات بالقوه در صنایع مذکور از عناصر کلیدی مطالعات ایمنی و تحلیل مخاطرات بشمار می آید. کارشناسان این واحد تاکنون با استفاده از روش ‏های گوناگون، مطالعات شناسایی مخاطرات و ارزیابی کیفی ریسک را در بیش از 140 واحد فرآیندی و یوتیلیتی در بخش‏ های نفت، گاز، پتروشیمی و شیمیایی کشور بر عهده داشته اند.

 

توانمندی ها:

 

شناسايي خطرات فرآيندی به روش HAZOP

شناسايي خطرات غیر فرآیندی (عمومي) به روش HAZID

مطالعات سطح خدشه‏ ناپذيري ايمني (SIL; Safety Integrity Level )

      • تخصیص سطح خدشه ناپذیری (SIL Assignment)
      • اعتبار سنجی سطح خدشه ناپذیری (SIL Verification)

مطالعات اعتمادپذيري، استمرار توليد و تعميرپذيري (RAM; Reliability, Availability & Maintainability Study)

ارزیابی ریسک به روش آنالیز درخت خطا (Fault Tree Analysis-FTA)

ارزیابی ریسک به روش آنالیز درخت رویداد (Event Tree Analysis-ETA)

ارزیابی ریسک به روش پاپیونی (Bow-Tie)

مدیریت یکپارچگی خط لوله (Pipeline Integrity Management-PIM)

 

ارتباط با ما

دفتر مرکزی:

تهران، خیابان دستگردی (ظفر)، بین مدرس و آفریقا، پلاک 290، واحد 3

پست الکترونیک:

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تلفکس:

88871504 - 88871527

88871531 - 88871547

پروفایل شرکت

AIPCECO's Introduction Package

زمینه های فعالیت شرکت

انجام مطالعات HAZOP, HAZID, FMEA, JSA
پیاده ‏سازی SIL Assessment, SIL Verification, RAM, LOPA, FTA
استقرار سیستم مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE)
تحلیل شکاف سیستم مدیریت ایمنی فرآیند (PSM Gap Analysis)
بازنگری ایمنی پیش‏ راه‏ اندازی (PSSR)
کاستي‏ سنجي سيستم مديريت HSE
انجام مطالعات مهندسی پوشش ضد حریق (Fireproofing)
طراحی سیستم ‏های اعلان حریق، اطفاء حریق و کولینگ
تدوین کلیه مدارک مهندسی در حوزه ایمنی و آتش‏نشانی
ارزیابی کمی و کیفی ریسک حریق در ساختمان‌ها، انبارها و واحدهای فرآیندی
مدلسازی پیامد حوادث فرآیندی با استفاده از نرم ‏افزار PHAST
مدلسازی پیامد حوادث فرآیندی با استفاده از متدهاي CFD
ارزیابی کمی ریسک (QRA)
استاندارد نمودن Dike Walls
تدوین طرح واکنش در شرایط اضطراری (ERP)
ارزیابی ساختمان‏‏ها در برابر انفجار (Blast Study)
برگزاری دوره‏ های آموزشی تخصصی حوزه مهندسی ایمنی

ماهنامه الکترونیکی شرکت

بولتن خبری مهرماه 1397

JoomShaper