معرفی شرکت

تاریخچه ما

در اوایل دهه 80 ، مجموعه ‏ای از دانشگاهیان و کارشناسان ارشد مهندسی در شاخه‏ های نفت، گاز، پتروشیمی، صنایع و مدیریت دور هم گرد آمدند و فعالیت خود را در قالب پروژه‏ های تخصصی در زمینه مهندسی ایمنی و مدیریت HSE آغاز نمودند که در آن مقطع زمانی حرکتی نوین در صنایع کشور به شمار می‏رفت. با توجه به ضرورت وجود چنین فعالیت‏هایی در صنعت و به پشتوانه تجربیات ارزنده صنعتی و دانشگاهی، شرکت مهندسین مشاور آفتاب ایمن پرتو، بطور مستقل و سازمان یافته، با توسعه حوزه‏ های کاری خود و با آرمان تشکیل بزرگترین و معتبرترین شرکت مشاور در حوزه ایمنی و HSE تأسیس گردید تا بتواند با ارائه خدمات فنی و مشاوره ‏ای به صاحبان صنایع، مأموریت خود را با هدف افزایش سطح ایمنی، کاهش هزینه‏ ها، کمینه کردن آلاینده‏ ها در مقیاس ملی، کاهش تلفات و صدمات ، افزایش بهره ‏وری و تداوم و استمرار تولید به انجام برساند.

اگر تا چند سال پیش، تنها مفهوم ایمنی در صنایع ، در استفاده از لباس و تجهیزات ایمنی خلاصه می‏ شد، به لطف عملکرد این مجموعه و سایر گروه‏ های همکار و برگزاری دوره ‏های آموزشی متعدد، فرهنگ ایمنی در صنایع گوناگون بخصوص صنایع نفت، انرژی، شیمیایی، هسته‏ ای و … به گونه‏ ای چشمگیر ارتقاء یافته است.

زمینه های اصلی فعالیت

 • شناسایی و تجزیه و تحلیل مخاطرات فرآیندی به روش ‏‎های FMEA و HAZOP
 • شناسایی و تجزیه و تحلیل مخاطرات غیرفرآیندی به روش ‎های JSA و HAZID
 • پیاده‏ سازی روش ‏های نوین تحلیل ایمنی از جمله SIL, RAM, LOPA, FTA
 • استقرار سیستم مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE)
 • مدیریت یکپارچگی خط لوله (PIM)
 • طراحی سیستم‎های اعلام و اطفاء حریق
 • مدلسازی پیامد حوادث فرآیندی با استفاده از نرم ‎‏افزار PHAST
 • مدلسازی پیامد حوادث فرآیندی با استفاده از متدهاي CFD
 • ارزیابی کمی ریسک (QRA)
 • تدوین طرح واکنش در شرایط اضطراری (ERP)
 • کاستي ‏سنجي سيستم مديريت HSE
 • پياده ‎سازي سيستم مديريت ايمني فرآيند
 • مديريت طرح (MC) در بخش HSE پروژه‏ ها
 • برگزاری دوره‏ های آموزشی تخصصی حوزه مهندسی ایمنی

قابلیت‌ها

انجام 600 پروژه تخصصی مهندسی ایمنی و مدیریت HSE در مدت زمان کوتاه توسط این شرکت، نشان از درک صحیح نیاز کارفرمایان و اقبال گسترده مدیران و متولیان صنایع به مباحث تخصصی و کاربردی در حوزه مهندسی ایمنی و مدیریت HSE دارد. این شرکت بعنوان شرکتی پیشرو در زمینه معرفی و ارائه روش‏های مهندسی ایمنی و مدیریت ریسک کوشیده است با انجام دقیق و بهنگام پروژه با بالاترین سطح کیفی و بکارگیری نرم ‎افزارهای تخصصی و مدرن ، مشاوره ‏های تخصصی و همکاری و ارتباط نزدیک با صاحبان صنایع کشور ، سهم در خور شأنی در کاهش خطرات فرآیندی، آسیب‏ های جبران‏ ناپذیر انسانی و مالی در بخش‏های مختلف صنعت داشته باشد.

گفتنی است که مجموعه ما از بنیان‏گذاران فعالیت در عرصه‏ های ,PIM , ERP ,QRA ,HAZOP HSE ,SIL ,HAZID, و PSSR بوده و در این راستا مفتخریم که قابلیت‏های خود را در اجرای پروژه در زمینه‏ های گوناگون از جمله صنایع بالا‏دستی، پایین ‏دستی، ساحلی و فراساحلی و در سطوح ملی و بین‏ المللی معرفی نماییم. تجارب این شرکت در هدایت جلسات شناسایی مخاطرات و راهبری عملیات (HAZOP) با شرکت‏های صاحب نام بین ‏المللی از جمله SIEMENS, AXENS, TECHNIP-COFLEXIP, TECHNIP-KTI, SULZER, ATLAS COPCO & SINOPEC ، پشتوانه ارزشمندی در جهت توسعه و گسترش فعالیت‏های مهندسی شرکت به حساب می‏ آید و خود مصدق این ادعاست.

از اهم فعالیت‏های این شرکت، می‏توان به ارائه خدمات مشاوره و تحلیل‏ های مهندسی در زمینه سیستم‏های مدیریت کیفیت، مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE-MS) ، شناسایی خطرات، ارزیابی و مدیریت ریسک، مدلسازی پیامدها و مهندسی ایمنی در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، ساحلی/ فراساحلی، بالادستی/ پایین دستی، انرژی و شیمیایی و ارائه خدمات آموزشی تخصصی در زمینه‏ های مهندسی ایمنی، ارزیابی ریسک و مدیریت HSE اشاره نمود.

در بخش آموزش نیز، با تکیه بر ارتباط و تعامل پیوسته با مجامع علمی و پایگاه‏ های آکادمیک ، اين شركت با بهره‏ گیری از پرسنل و کارشناسان مجرب در زمينه‏ های مشاوره مهندسی و مديريتي اقدام به برگزاری دوره ‏هاي كاربردي و استاندارد در زمينه ‏هاي ايمني بهداشت و محيط زيست، مهندسی ایمنی، مديريت ريسك و استقرار سيستم‏هاي مديريتي ايمني بهداشت محيط زيست و همينطور مقولات مهمی همچون حفاظت در برابر آتش و ارائه مشاوره ‏هاي تخصصی در زمینه سیستم‏های اطفاء حريق پيشرفته و … کرده است که با استقبال فعالان صنعت مواجه شده است.

این شرکت آمادگی دارد خدمات مهندسی و مشاوره ‏ای خود را با بالاترین کیفیت به فعالان صنایع ارائه نماید.