مطالعات HAZID چیست

مطالعات HAZID چیست

مطالعات HAZID روش سیستماتیکی است که در آن با استفاده از کلمات کلیدی و دسته‎ بندی شده، خطرات جامع و عمومی سازمان شناسایی می‎شود. ایده این روش در پی موفقیت انجام مطالعات شناسایی خطر به روش HAZOP در صنایع فرآیندی شکل گرفت تا با ساختاری مشابه همه خطرات غیرفرآیندی سازمان نیز به صورت جامع و سیستماتیک شناسایی شود. روش HAZID از تلفیق مفاهیم و ساختار متد HAZOP و چند روش دیگر، ابداع شده است. استفاده از این روش به سبب سهولت کاربرد و قابلیت بالای شناسایی خطرات عمومی همه سازمان‎ها و در همه فازهای پروژه‎ ها کاربردی است. این روش در ابتدا مورد تایید وزارت نفت ایران قرار گرفت و به همین دلیل صنایع نفت، گاز و پتروشیمی در اجرای آن پیشرو بوده ‎اند اما هم اکنون سایر صنایع مختلف تولیدی و خدماتی نیز از این روش به دلیل سهولت انجام و نتایج کاربردی استقبال گسترده ای می‎نمایند. روش HAZID به طور هم زمان قابلیت تمرکز بر موضوع‌های بهداشت، ایمنی و محیط ‎زیست را دارد، لذا این روش الزامات شناسایی خطر را در سیستم‎ های HSE-MS، OHSAS 18000 و ISO 14000 و IMS پوشش می‎دهد.

پاسخ به چالش های مدیریت ریسک

تا کنون بیش از ده‎ها روش شناسایی خطر ابداع شده است که هر یک در شرایط مشخصی در سازمان‎های مختلف کاربرد دارد. روش HAZID نیز در پاسخ به نیازهای سازمان‎هایی طراحی شده است که با چالش‎های زیر رو به رو هستند:

  • سازمان هایی که در مرحله طراحی قرار دارند و نیاز دارند تا پیش از صرف زمان و هزینه های زائد، کفایت تجهیزات و اقدامات ایمنی، بهداشتی و زیست محیطی در برابر خطرات احتمالی سنجیده شود.
  • سازمان هایی که در مرحله اجرا و بهره برداری هستند اما خطرات متعدد با ریسک‎های متفاوتی در آنها به وقوع می‎پیوندد.
  • سازمان‎ هایی که به منظور توسعه و بهبود فعالیت‎های خود در نظر دارند با استفاده از یک روش جامع شناسایی خطر به منظور کسب گواهینامه ‎های مدیریتی  OHSAS18000و IMS وHSE-MS  الزامات مربوط به شناسایی خطر و ارزیابی ریسک را اجرا کنند.
  • سازمان‎هایی که خطرات با ریسک بالای خود را با استفاده از روش ‎های اختصاصی مانند FTA، HAZOP شناسایی و ارزیابی کرده اند اما خطرات عمومی و سیستم‎های ایمنی موجود تاکنون ارزیابی نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید